contact_form_maker - en to it translation catalogue (364 entries)

en: Item Succesfully Saved.
it: Salvataggio effettuato

en: Error. Please install plugin again.
it: Errore. Si prega di re-installare il plug-in.

en: Item Succesfully Deleted.
it: Eliminazione effettuata

en: You must select at least one item.
it: È necessario selezionare almeno un elemento.

en: IPs Succesfully Blocked.
it: Indirizzi IP bloccati

en: IPs Succesfully Unblocked.
it: Indirizzi IP sbloccati.

en: Add Conatct Form Builder widget.
it: Modulo di contatto Builder

en: Disable the field
it: Disattivare il campo

en: Incorrect Value
it: Valore errato

en: New Mexico
it: Nuovo Messico

en: North Carolina
it: Nord Carolina

en: North Dakota
it: Dakota del Nord

en: South Carolina
it: Carolina Del Sud

en: South Dakota
it: Dakota del Sud

en: West Virginia
it: Virginia Occidentale

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belgium
it: Belgio

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia Erzegovina

en: Brazil
it: Brasile

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

en: China
it: Porcellana

en: Cote d\'Ivoire
it: Cote d 'Avorio

en: Croatia
it: Croazia

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Denmark
it: Danimarca

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: East Timor (Timor Timur)
it: Timor Est (Timor Timur)

en: Egypt
it: Egitto

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Finland
it: Finlandia

en: France
it: Francia

en: Germany
it: Germania

en: Greece
it: Grecia

en: Hungary
it: Ungheria

en: Iceland
it: Islanda

en: Iran
it: Ho Corso

en: Ireland
it: Irlanda

en: Israel
it: Israele

en: Italy
it: Italia

en: Jamaica
it: Giamaica

en: Japan
it: Giappone

en: Jordan
it: Giordania

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Kenya
it: Kenia

en: Korea, North
it: Corea del Nord

en: Korea, South
it: Corea del Sud

en: Latvia
it: Lettonia

en: Lebanon
it: Libano

en: Lesotho
it: Lesoto

en: Libya
it: Libia

en: Lithuania
it: Lituania

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Maldives
it: Maldive

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Mexico
it: Messico

en: Morocco
it: Marocco

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Norway
it: Norvegia

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Peru
it: Perù

en: Philippines
it: Filippine

en: Poland
it: Polonia

en: Portugal
it: Portogallo

en: Rwanda
it: Ruanda

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Sao Tome and Principe
it: Sao Tome e Principe

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Serbia and Montenegro
it: Serbia e Montenegro

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: South Africa
it: Sud Africa

en: Spain
it: Spagna

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syria
it: Siria

en: Thailand
it: Thailandia

en: Togo
it: Andare

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Turkey
it: Tacchino

en: Ukraine
it: Ucraina

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti

en: Vatican City
it: Città Del Vaticano

en: Move the field to the left
it: Spostare il campo verso sinistra

en: Move the field up
it: Spostare il campo verso l’alto

en: Move the field down
it: Spostare il campo verso il basso

en: Move the field to the right
it: Spostare il campo a destra

en: Edit the field
it: Modificare il campo

en: section break
it: interruzione di sezione

en: Street Address
it: Indirizzo riga 1

en: Street Address Line 2
it: Indirizzo riga 2

en: City
it: Città

en: State / Province / Region
it: Stato / Provincia / Regione

en: Postal / Zip Code
it: CAP

en: Country
it: Paese

en: Yes
it: Sì

en: This section allows you to block IPs.
it: Questa sezione consente di bloccare indirizzi IP.

en: Read More in User Manual
it: Per saperne di più leggi il manuale utente

en: Blocked IPs
it: IP bloccati

en: Save
it: Salva

en: Delete
it: Cancellare

en: Do you want to unblock selected IPs?
it: Vuoi sbloccare gli indirizzi IP selezionati?

en: Edit
it: Modifica

en: Add IP
it: Aggiungi indirizzo IP

en: Select a Form
it: Seleziona un Modulo

en: Cancel
it: Cancellare

en: Insert
it: Inseririscie

en: Apply
it: Applica

en: Save as New
it: Salva come nuovo

en: Theme title
it: Titolo del Tema

en: CountryCode
it: Prefisso internazionale

en: Timezone
it: Fuso Orario

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Date
it: Data

en: This section allows you to edit forms
it: Questa sezione consente di modificare i modelli

en: There is no possibility of adding new form fields, whereas you can edit, enable/disable the current fields included in each form
it: Non possibile  aggiungere nuovi campi al Modulo, solo possibile modificare. attivare / disattivare i campi dei modelli esistenti.

en: Title
it: Titolo

en: Email to send submissions to
it: E-mail al quale inviare il messaggio

en: function
it: funzione

en: Preview
it: Anteprima

en: Delete selected items
it: Cancella gli elementi selezionati

en: Do you want to delete selected items?
it: Non è possibile eliminare tema di default

en: Form Preview
it:  Modulo

en: Edit form
it: Modifica il Modulo

en: Create new form
it: Crea un nuovo Modulo

en: Please wait while page loading
it: Per favore attendi che il caricamento della pagina

en: This section allows you to enable/disable fields in your form
it: Questa sezione permette di abilitare / disabilitare i campi nel Modulo

en: Form Options
it: Opzioni del Modulo

en: Form Layout
it: Disposizione form

en: Save as Copy
it: come duplicato

en: Form title
it: Titolo del Modulo

en: add
it: aggiungere

en: cancel
it: Cancellare

en: Enable Drag & Drop
it: Abilita drag&drop

en: You can use drag and drop to move the fields up/down for the change of the order and left/right for creating columns within the form.
it: Utilizza  il drag&drop per modificare l’ordine spostando il campo verso l’alto o il basso oppure verso sinistra o destra per la creare una  colonnae all'interno del Modulo

en: Form
it: Modulo

en: Saving
it: Salvataggio in corso

en:  form options
it: Opzioni e-mail

en: This section allows you to edit form options
it: Questa sezione permette di modificare le opzioni del Modulo

en: General Options
it: Opzioni generali

en: Email Options
it: Opzioni e-mail

en: Actions after Submission
it: Azioni successive all'invio

en: Published
it: Pubblicato

en: Save data(to database)
it: Salva i dati (nel database)

en: Theme
it: Tema

en: Required fields mark
it: Simbolo campi obbligatori

en: Send E-mail
it: Invia E-email

en: Email to Administrator
it: mail all’Amministratore

en: Add more emails
it: Aggiungi altri indirizzi email

en: Delete Email
it: Cancella e-mail

en: Email From
it: e-mail da

en: From Name
it: Da Nome

en: Reply to
it: Rispondi a

en: if different from 'Email From'
it: se diversa da 'e-mail da'

en: Other
it: Altro

en: Subject
it: Soggetto

en: Mode
it: Modo

en: Text
it: Testo

en: Custom Text in Email For Administrator
it: Testo personalizzato in-mail per l'amministratore

en: All fields list
it: Lista di tutti i campi

en: Email to User
it: e-mail a Utente

en: Send to
it: Invia a

en: There is no email field
it: Non c'è  il campo e-mail

en: Custom Text in Email For User
it: Testo custom per e-mail a Utente

en: Actions after submission
it: Azioni successive all’invio

en: Action type
it: Tipo di azione

en: Stay on Form
it: Rimani sul Modulo

en: Page
it: Pagina

en: Custom Text
it: Testo custom

en: Select Post
it: Seleziona il Post

en: Select Page
it: Seleziona la pagina

en: Uncheck the Auto-Generate Layout box.
it: Deseleziona la casella Generazione Automatica Layout

en: Description
it: Descrizione

en: To customize the layout of the form fields uncheck the Auto-Generate Layout box and edit the HTML
it: Per personalizzare il layout dei campi modulo deselezionare la casella Auto Layout-Generare e modificare il codice HTML

en: You can change positioning, add in-line styles and etc. Click on the provided buttons to add the corresponding field
it: È possibile modificare la posizione, aggiungere stili in linea,   ecc. Clicca i pulsanti per aggiungere il campo corrispondente

en: This will add the following line
it: Questo aggiungerà la seguente riga

en: where
it: dove

en: is used to set a row
it: viene utilizzato per impostare una riga

en: To return to the default settings you should check Auto-Generate Layout box
it: Per tornare alle impostazioni di default seleziona la casella “Generazione Automatica Layout

en: Notice
it: Avviso

en: Make sure not to publish the same field twice. This will cause malfunctioning of the form
it: Assicurati di non pubblicare lo stesso campo due volte. Questo put causare un malfunzionamento del Modulo

en: Auto Generate Layout
it: Generazione Automatica Layout

en: Apply Source Formatting
it: Applica la formattazione di origine

en: ctrl-enter
it: Ctrl + Invio

en: Select Columns
it: Seleziona colonne

en: All
it: Tutto

en: Done
it: Fatto

en: This section allows you to view form submissions
it: Questa sezione permette di visualizzare l'invio di moduli

en: Entries
it: Inputs

en: Views
it: Visualizzazioni

en: Conversion Rate
it: Tasso Di Conversione

en: Export to
it: Esporta in

en: Search by fields
it: Ricerca per campi

en: Go
it: Procedi

en: Add/Remove Columns
it: Aggiungi/rimuovi colonne

en: Block IP
it: Blocca indirizzo IP

en: Unblock IP
it: Sblocca indirizzo IP

en: Submit date
it: Data di invio

en: Submitter's IP
it: Indirizzo IP del mittente

en: From
it: Da

en: To
it: Per

en: Show submission
it: Visualizza l’Invio

en: Show submitter information
it: Visualizza informazioni del mittente

en: Statistics
it: Statistichea

en: Select a Field
it: Selezionar un campo

en: Select a Date
it: Scegli una data

en: Show
it: Visualizza

en: Please select the field!
it: Prego seleziona il campo

en: Choices
it: Scelte

en: Percentage
it: Percentuale

en: Count
it: Contatore

en: Unanswered
it: Senza risposta

en: Total
it: Totale

en: This section allows you to edit form themes
it: Questa sezione permette di modificare  temi dei modelli

en: Themes
it: Temi

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Edit theme
it: Modifica il Tema

en: Create new theme
it: Crea un nuovo Tema

en: Uninstall Contact Form Builder
it: Disinstalla  Contact Form Builder

en: Deactivating Contact Form Builder plugin does not remove any data that may have been created, such as the Forms and the Submissions. To completely remove this plugin, you can uninstall it here
it:  La disattivazione del plugin Contact Form Builder non comporta la rimozione dei dati creati Modelli e Invii. Per rimuovere completamente questo plugin, è possibile disinstallarlo qui

en: WARNING
it: ATTENZIONE

en: Once uninstalled, this cannot be undone. You should use a Database Backup plugin of WordPress to back up all the data first
it: Una volta disinstallato, non è possibile il ripristino. Si consiglia di effettuare prima un backup con un plugin specifico di backup per WordPress .

en: The following WordPress Options/Tables will be DELETED
it: Le seguenti opzioni e tabelle di WordPress saranno ELIMINATE.

en: Database Tables
it: tabelle di database

en: Do you really want to uninstall Conatct Form Builder
it: Sei sicuro di voler  disinstallare Contact Form Builder

en: UNINSTALL
it: DISINSTALLA

en: You are About to Uninstall Contact Form Builder from WordPress.\nThis Action Is Not Reversible.
it: Stai per disinstallare Contact Form Builder da WordPress. \ NQuesta azione è irreversibile."

en: The following Database Tables succesfully deleted
it: Le seguenti tabelle database sono state eliminate con successo

en: Uninstall Conact Form Builder
it: Disinstallare Contact Form Builder

en: Click Here
it: Clicca Qui

en: To Finish the Uninstallation and Contact Form Builder will be Deactivated Automatically
it: Per completare la disinstallazione e modulo di contatto Builder viene automaticamente disattivata

en: Select a form
it: Seleziona un Modulo

en: Manager
it: Direttore

en: Submissions
it: Invii

en: Featured Plugins
it: Plugin in primo piano

en: Featured Themes
it: Temi in primo piano

en: Uninstall
it: Disinsta

en: Only letters, numbers, hyphens and underscores are allowed.
it: Sono ammessi solo lettere, numeri, trattini alti e bassi.

en: The name of the attribute is required.
it: È richiesto il nome dell'attributo.

en: Sorry, you cannot add a style attribute here. Use "Class name" instead.
it: On è possibile aggiungere qui un attributo stile. Utilizza invece "Nome classe ".

en: The name of the attribute cannot be a number.
it: Il nome dell'attributo non può essere un numero.

en: The name of the attribute cannot contain a space.
it: Il nome dell'attributo non può contenere uno spazio.

en: Sorry, the labels must be unique.
it: Le etichette devono essere univoche.

en: The field label is required.
it: È richiesta la etichetta del campo.

en: Please select an element to add.
it: Seleziona un elemento da aggiungere.

en: Cote d'Ivoire
it: Costa d'Avorio

en: District Of Columbia
it: Distretto Della Colombia

en: Enable field
it: Disattiva il campo

en: Submit button label
it: etichetta pulsante Invio

en: Submit function
it: Funzione Invio

en: Reset button label
it: Etichetta del pulsante di reset

en: Display Reset button
it: Mostra pulsante Reset

en: Reset function
it: Funzione di reset

en: Class name
it: Nome classe

en: Additional Attributes
it: Attributi aggiuntivi

en: Name
it: Nome

en: Value
it: Valore

en: Field label
it: Etichetta del campo

en: Field label size(px)
it: Dimensioni dell'etichetta Campo (px)

en: Field label position
it: Posizione dell'etichetta Campo

en: Required
it: Richiesto

en: Field size(px)
it: Dimensioni del campo (px)

en: Value if empty
it: Valore se vuoto

en: Allow only unique values
it: Consenti solo valori univoci

en: Deactive Class name
it: Attiva Nome Classe

en: Active Class name
it: Nome classe attiva

en: Name Format
it: Nome Formato

en: Overall size(px)
it: Dimensione complessiva (px)

en: Disable field(s)
it: Disattiva  i(l) campo(i)

en: Use list for US states
it: Utilizza la lista degli stati USA

en: Public key
it: Chiave pubblica

en: Private key
it: Chiave privata

en: Recaptcha Theme
it: Tema Recaptcha

en: Red
it: Rosso

en: White
it: Bianco

en: Clean
it: Pulisci

en: Recaptcha doesn't display in back end
it: Recaptcha non viene visualizzato in back-end

en: Captcha size
it: Formato Captcha

en: Relative Position
it: Posizione relativa

en: Rows/Columns
it: Righe/colonne

en: Randomize in frontend
it: Randomizza in frontend

en: Allow other
it: Consenti altro

en: Options
it: Opzioni

en: IMPORTANT! Check the "Empty value" checkbox only if you want the option to be considered as empty.
it: IMPORTANTE! Seleziona la casella "valore Empty " solo se si vuole che l'opzione sia considerata come vuota.

en: Option name
it: Nome opzione

en: Price
it: Prezzo

en: Empty value
it: Valore vuoto

en: Drag the marker to change marker position.
it: Trascina l'indicatore per cambiare la posizione del marcatore.

en: Location
it: Posizione

en: Map size
it: Dimensioni mappa

en: Marker Info
it: Info del marcatore

en: Address
it: Indirizzo:

en: Enable the field
it: Disattiva il campo

en: Dublicate the field
it: Disattivare il campo

en: Left
it: Sinistra

en: Top
it: Inizio

en: Use the field to allow the user to choose whether to receive a copy of the submitted form or not. Do not forget to fill in User Email section in Email Options in advance.
it: Utilizza il campo per consentire all' Utente di scegliere se ricevere una copia del messaggio inviato . Non dimenticare di compilare prima la sezione e-mail Utente in Opzioni.

en: The labels of the fields are editable. Please, click the label to edit.
it: Le etichette dei campi sono modificabili. Si prega di fare clic sull'etichetta da modificare.

en: Normal
it: Normale

en: Extended
it: Esteso

en: Use US states
it: Utilizza stati USA

en: Vertical
it: Verticale

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: This is not a valid email address.
it: Questo non è un indirizzo email valido.

en: Items Succesfully Saved.
it: Elementi salvati con successo.

en: Save IP
it: Salva inidirizzo IP

en: * field is required.
it: *campo obbligatorio.

en: Validation (Regular Exp.)
it: Validazione (espressione regolare.)

en: Regular Expression
it: Espressione regolare

en: Common Regular Expressions
it: Espressioni regolari comuni

en: Case Insensitive
it: Non sensibile alle maiuscole

en: Alert Message
it: Messaggio di avviso

en: Select
it: Seleziona

en: Name(Latin letters and some symbols)
it: Nome (lettere e alcuni simboli)

en: Phone Number(Digits and dashes)
it: Numero di telefono (cifre e trattini)

en: Integer Number
it: Numero intero

en: Decimal Number
it: Numero decimale

en: Latin letters and Numbers
it: Lettere e numeri

en: Credit Card (16 Digits)
it: Carta di credito (16 cifre)

en: Zip Code
it: CAP

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Date m/d/y (e.g. 12/21/2013)
it: Data in formato mm /gg /aa (es. 10/21/2013)

en: Date d.m.y (e.g. 21.12.2013)
it: Data in formato gg.mm.aa (es. 10.21.2013)"

en: MySQL Date Format (2013-12-21)
it: Formato data MySQL (2013/12/21)

en: The theme must have a title.
it: Il Tema deve avere un titolo.

en: You can't delete default theme
it: Non è possibile eliminare il Tema di default

en: Items Succesfully Deleted.
it: Elementi cancellati con successo.

en: The item is successfully set as default.
it: L’elemento è stato settato come default.

en: Options Succesfully Saved.
it: Opzioni salvate con successo.

en: Search
it: Cerca

en: item
it: articolo

en: items
it: elementi

en: Go to the first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to the previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to the page
it: Vai alla pagina

en: of
it: di

en: Go to the next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Go to the last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Error, incorrect Security code.
it: Errore, codice di protezione errato.

en: Your ip is blacklisted. Please contact the website administrator.
it: Il tuo indirizzo IP è nella lista nera. Si prega di contattare l'amministratore del sito.

en: This field %s requires a unique entry and this value was already submitted.
it: Questo campo %s richiede una valore univoco e questo valore è stato già inserito.

en: Nothing was submitted.
it: Invio non effettuato.

en: Your form was successfully submitted.
it: Il Modulo è stato inviato correttamente

en: Error, email was not sent.
it: Errore: e-mail non  inviata.

en: field is required.
it: campo è obbligatorio.

en: The easiest tool to create contact forms for your website in less than 5 minutes.
it: Lo strumento più semplice per creare moduli di contatto per il tuo sito in meno di 5 minuti.

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: You can download the latest version of your plugins from your %s account.
                After deactivate and delete the current version.
                Install the downloaded latest version of the plugin.
it: Puoi scaricare l’ultima versione dei tuoi plugin dal tuo accountr %s.Successivamente, disattiva ed elimina la versione attuale.Installa l’ultima versione del plugin scaricato.

en: Current version %s
it: Versione attuale %s

en: There is a new %s version
it: É disponibile una nuova versione %s

en: %s is up to date.
it: "%s è aggiornato.
